Agencja opiekunek osób starszych – jak założyć?

0
3227
Agencja opiekunek osób starszych – jak założyć

Nasze europejskie społeczeństwa bezsprzecznie ulegają poważnym zmianom. Te zmiany dotyczą także wieku osób je tworzących- Europa się starzeje, a większą jej część stanowią obecnie seniorzy lub osoby w wieku około senioralnym. To spore wyzwanie dla reszty społeczeństwa, dla osób, które będą miały za zadanie zaopiekować się bliskimi osobami w podeszłym wieku.

Nie każdy jednak można zająć się swoim bliskim – mieszkamy w różnych miastach, robimy kariery zawodowe, mamy obowiązki względem własnych dzieci, itp. Dlatego też powstaje coraz więcej wyspecjalizowanych agencji opiekunek, które zatrudniają panie z kwalifikacjami, z doświadczeniem oraz z predyspozycjami, by być dobrymi opiekunkami dla seniorów. Czy taka agencja jest dobrym sposobem na biznes?

Dlaczego warto założyć agencję?

Każdą firmę zakłada się z podstawowej pobudki- chęci zysku, dobrych zarobków. Jest to naturalne i trudno dopatrywać się w tym czegoś nieodpowiedniego. Ale zakładanie agencji opiekunek powinno mieć także podłoże w chęci pomagania drugiemu człowiekowi. Prawdą jest, iż większość takich agencji założona została przez osoby, które na co dzień zetknęły się z opieką nad seniorem, np. w rodzinie. Wiedzą więc co to wyzwania, co to starcza niedołężność, jakie objawy chorobowe można obserwować każdego dnia, jakie oczekiwania wobec opiekuna ma osoba obłożnie chora lub osoba samotna.

Uczestnicy kursów na opiekuna osoby starszej często decydują się, by po uzyskaniu dyplomu otworzyć własną działalność- to uzasadnione, zwłaszcza w Polsce. Bycie opiekunem w naszym kraju to miesięczne zarobki na poziomie 1900 złotych netto, a to nie satysfakcjonuje nikogo wykonującego tak ciężką i odpowiedzialną pracę. Dlatego przychodzą pomysłu założenia agencji i zatrudniania osób, często do pracy poza granicami kraju. Agencja opiekunek to zdecydowanie dobry sposób na biznes, gdyż z roku na rok znacząco wzrasta zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze- a naszym rynkiem może być nawet cała Europa.

Odpowiedni personel- jaka powinna być opiekunka?

W pracy opiekunki osoby starszej ważne są dwie kwestie- i wiedza oraz kwalifikacje, ale także wrodzone predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Ktoś, kto tworzy agencję opiekunek powinien bardzo skrupulatnie dobierać sobie personel, który będzie godny zaufania, odpowiedzialny i doświadczony. W agencji opiekunek bardzo często zatrudnienie mają osoby z wykształceniem medycznym- takie jak pielęgniarki, ratownicy medyczni, asystenci osób niepełnosprawnych.

Bardzo często opiekunkami wyjeżdżającymi za granicę są pielęgniarki, które właśnie odeszły na emeryturę, a chcą dodatkowo zarobić pracując. Opiekunką może z powodzeniem zostać każda kandydatka (i kandydat), która posiada choć trochę doświadczenia w opiekowaniu się osobą starszą, jest osobą empatyczną lubi ludzi, jest komunikatywna i otwarta na zmiany, nie boi się codziennych wyzwań i jest odporna na stres, a przede wszystkim jest osobą odpowiedzialną, asertywną i chcącą pomagać.

Otwierając agencję pracy należy samemu lub dzięki dobremu zespołowi HR odpowiednio umieć dobrać oczekiwania i predyspozycje danej kandydatki do danego zlecenia- oferty pracy dostosowane do oczekiwań pracownika oraz pracownicy, z których zadowoleni są podopieczni to prawdziwy klucz do tego, by w swojej agencji mieć zatrudniony stały i sprawdzony personel na lata, a to wzbudza wiarygodność naszej firmy.

Agencja jako pośrednictwo pracy lub agencja pracy tymczasowej

Otwierając agencją opiekunek formalnie otwiera się ją jako agencję pośredniczącą w zatrudnieniu osoby na dane stanowisko lub jako agencję pracy tymczasowej. Nasza agencja zarabiała będzie na prowizjach pobieranych od pracowników za zatrudnienie ich do danego zlecenia lub pobierając dany procent z wynagrodzenia opiekunek.

Agencja musi być wpisana do rejestru agencji zatrudnienia, a wpis ten jest możliwy do uzyskania po otrzymaniu specjalnego certyfikatu, po który zgłosić się należy do urzędu marszałkowskiego lub wojewódzkiego urzędu pracy. Osoba, która chciałaby wyjechać za granicę w roli opiekunki, dużo zyskuje zatrudniając się w agencji pracy. Jest to wtedy przede wszystkim wyjazd legalny oraz bezpieczny. Agencja załatwia za opiekunkę wszystkie niezbędne formalności, zakwaterowanie i wysyła ją na zlecenie, które jest sprawdzone. Kandydatka ma poprzez agencję dostęp do wielu ofert pracy, a także może liczyć na premie za dobre wypełnianie obowiązków (premie uznaniowe) lub np. premie na święta lub za polecanie agencji znajomym.

Będąc zatrudnionym przez agencję mamy minimalne ryzyko tego, że nagle stracimy pracę- nawet w przypadku śmierci podopiecznego, opiekunka wysyłana jest niemal bezpośrednio do nowej osoby potrzebującej opieki- agencja zatrudnienia zapewnia jest ciągłość pracy.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.