Atak cukrzycowy u seniora – jak wygląda?

0
1243
Atak cukrzycowy u seniora - jak wygląda

Cukrzyca to jedna z najpowszechniej występujących chorób cywilizacyjnych. Dotyka osób w różnym wieku, często zapadają na nią także seniorzy. Osoby opiekujące się osobami starszymi cierpiącymi na cukrzycę, powinni wiedzieć sporo o tej chorobie, umieć dostrzec jej objawy i odpowiednio reagować.

Samo zdiagnozowanie cukrzycy u osób w podeszłym wieku nie jest łatwą sprawą. Z tego też powodu występuje ryzyko ostrych powikłań cukrzycowych u tych osób. Przyczyną cukrzycy u seniorów są najczęściej zaburzenia gospodarki węglowodanowej.

Zaburzeniom tejże gospodarki sprzyja przyjmowanie niektórym leków, w tym beta – blokerów. Tkanki są oporne na działanie insuliny, której produkcja również zmniejsza się z wiekiem. Insulina to produkowany przez trzustkę hormon mający główną rolę w metabolizmie glukozy.

Objawy cukrzycy

Osoby starsze bezwzględnie powinny być poddawane badaniom przesiewowym na możliwość obecności cukrzycy. Są to badania diagnostyczne, które pomagają wykryć chorobę. Otępienie seniora często wpływa na to, iż nie rozpoznajemy u niego objawów chorobowych, a nieleczona cukrzyca może powodować bardzo groźne dla zdrowia powikłania. Charakterystycznymi objawami dla cukrzycy są m.in. zwiększone pragnienie, ciągłe uczucie głodu, częste oddawanie moczu, suchość w ustach, nagły i trudny do wyjaśnienia spadek masy ciała, zmęczenie, osłabienie, uczucie rozbicia, niewyraźne widzenie, rozmyty obraz, bóle w mięśniach.

Jeżeli senior skarży się na te objawy, powinniśmy szybko reagować i wykonać niezbędną diagnostykę. W przypadku cukrzycy zaobserwować także można zakażenie grzybicze dróg moczowych- to także jeden z objawów tejże choroby. Cukrzycy nie można zaniedbać, gdyż nieleczona prowadzi do bardzo ciężkich i zagrażających życiu powikłań. Wśród takich powikłań wymienić można miażdżycę, zawał mięśnia sercowego oraz udar mózgu. Powikłania mogą także dotyczyć układu nerwowego, nerek oraz wzroku. Bardzo ważnym aspektem jest, by seniorzy z cukrzycą mogli liczyć na wsparcie i opiekę rodziny lub opiekunki.

Osoby sprawujące pieczę nad seniorem najlepiej dopilnują regularnego przyjmowania leków oraz odpowiedniej diety- bez tych obu rzeczy nie może być mowy o dobrym leczeniu choroby. Osoby starsze cierpiące na otępienie, niedowłady, niesprawności, nie są w stanie zadbać o siebie same.

Atak cukrzycowy

Tak zwany “atak cukrzycowy” może pojawić się w dowolnym momencie dnia, niespodziewanie i związany jest z nagłym spadkiem poziomu cukru we krwi. Niedocukrzenie, czyli hipoglikemia to stan, w którym stężenie glukozy we krwi spada do 55 mg/dl (3,0 mmol/l).

Za dobry poziom cukru uważa się przedział od 70 do 99 mg/dl. Atak cukrzycowy, czyli niedocukrzenie jest najczęściej następstwem niewłaściwej diety- niedożywienia chorego. Jego przyczyną może być także niebranie leków oraz złe ich przyjmowanie (np. złe łączenie z pozostałymi). Poziom cukru o niskiej wartości może być także powodem wypicia alkoholu lub sporego wysiłku fizycznego. Objawami ataku cukrzycowego jest znaczne osłabienie, wystąpienie potów, drżenie ciała. Bardzo ważne jest, by osoba chora na cukrzycę zawsze miała przy sobie coś słodkiego, co pozwoli szybko uzupełnić poziom cukru we krwi.

Jeżeli nie mamy pod ręką nic słodkiego, wypić należy choćby szklankę posłodzonej wody. W przypadku, gdy atak nie ustępuje, a objawy się zaostrzają, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Jeżeli pacjent pozostaje przytomny, należy posmarować mu wnętrze jamy ustnej (ślinianki) czymś słodkim, jeżeli straci przytomność ułożyć go w pozycji bocznej, ustalonej. Nieudzielenie pomocy może spowodować śpiączkę cukrzycową, a ta jest stanem zagrażającym życiu.

Leczenie cukrzycy

U osób starszych leczy się najczęściej objawowo hiperglikemię oraz niedocukrzenie. Podstawą w przypadku cukrzycy jest wprowadzenie zbilansowanej diety. Posiłki powinny być zróżnicowane i co najważniejsze- regularne, by nie następowało obniżenie cukru we krwi. Leki podawane seniorom mają za zadanie pobudzać wydzielanie insuliny przez zastrzyki lub preparaty doustne.

Oceń wpis
[Ocen: 1 Średnia: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.