Choroby oczu u seniorów

0
1281
Choroby oczu u seniorów

Zaburzenia widzenia oraz choroby oczu to schorzenia bardzo częste u osób w podeszłym wieku. Jest to nie tylko poważny problem zdrowotny, który utrudnia codzienne życie, ale także społeczny. Jeżeli nie zadbamy o prawidłowe leczenie zaburzeń w widzeniu, może to prowadzić do niepełnosprawności osoby starszej- do ślepoty.

Niewidomy senior to zaś zwiększone ryzyko upadków i groźnych złamań, izolowania się z życia społecznego, a nawet depresji. To pokazuje, jak ważnym jest, by schorzenia oczy dobrze diagnozować i skutecznie je leczyć (o ile się da). Można wyróżnić kilka najczęściej występujących chorób oczu u seniorów, są to prezbiopia, zaćma związana z wiekiem, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, jaskra otwartego kąta i retinopatia cukrzycowa.

Prezbiopia

Prezbiopia to nic innego jak starzenie się oczu. Można powiedzieć, że to proces naturalny i rzeczywiście tak jest- oczy starzeją się nam tak samo jak reszta ciała. Prezbiopia to inaczej starowzroczność i najczęściej przejawia się tym, iż nie widzimy wyraźnie niewielkich przedmiotów leżących blisko lub nie umiemy przeczytać liter napisanych drobnym drukiem. Pierwsze objawy prezbiopii można zaobserwować już po 40. roku życia.

Przyczynami prezbiopii mogą być zwyrodnienia naczyniówki, czyli błony odżywiającej i dotleniającej fotoreceptory i ciało szkliste, utrata elastyczności mięśnia rzęskowego lub stwardnienie soczewki oka. Prezbiopia znacząco zaburza widzenie, ale nie prowadzi do ślepoty.

Schorzenie to można jedynie opóźniać stosując odpowiednie okulary korekcyjne. Można także za pomocą skalpela próbować leczyć prezbiopię- dostępne są już chirurgiczne metody leczenia starczowzroczności m. in. keratoplastyka przewodząca.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Schorzenie to nazywa się z angielskiego Age-Related Macular Degeneration i najczęściej używa się w jego przypadku właśnie skrótu AMD. Zwyrodnienie plamki żółtej dotyka około 30% osób w wieku ponad 75 lat. Czynnikami, które dodatkowo zwiększają szansę na wystąpienie AMD jest płeć żeńska, obecność schorzenia u przodków, schorzenia układu sercowo-naczyniowego (np. nadciśnienie tętnicze), palenie papierosów, wieloletnie narażenie na intensywne światło oraz niedobór przeciwutleniaczy (np. witaminy C i E).

Zmiany chorobowe dotykają w tym przypadku plamki żółtej, czyli skupiska fotoreceptorów, które pozwalają wyraźnie widzieć kolory, przedmioty czy ludzi w dziennym świetle. AMD występować może w postaci suchej lub mokrej. W 80% przypadków AMD występuje w postaci suchej, rozwija się latami, ale nie prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Przyczyną tej postaci jest atrofia nabłonka barwnikowego siatkówki.

Postać mokra AMD, czyli wysiękowa, jest bardziej inwazyjna i może znacząco upośledzić wzrok. Postać ta rozwija się przez pojawienie się nowych, niepożądanych naczyń krwionośnych w siatkówce. Są one bardzo delikatne, łatwo pękają i mogą być źródłem krwotoków prowadzących do nieodwracalnego uszkodzenia siatkówki w postaci włóknistych blizn.

Zaćma

Zaćma starcza to inaczej katarakta i cierpi na nią znakomita większość seniorów- nawet 70% osób po 75. roku życia. Zaćmę leczyć można operacyjne, jest to wskazane, zwłaszcza gdy przeszkadza ona znacząco w codziennych funkcjonowaniu. Zabiegiem chirurgicznym stosowanym przy zaćmie jest fakoemulsyfikacja, która polega na rozbiciu zmętniałej soczewki przy pomocy ultradźwięków i usunięciu jej rozbitych fragmentów.

Jaskra

Jaskra, inaczej glaucoma, jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Zbyt wysokie ciśnienie śródgałkowe prowadzi do ucisku i w efekcie postępującego zaniku siatkówki (wewnętrznej błony oka odpowiadającej za widzenie) oraz nerwu wzrokowego. Zmiany wywołane przez jaskrę są nieodwracalne i jest ona uważaną wciąż za chorobę nieuleczalną.

Retinopatia cukrzycowa

Cukrzyca prowadzi do szeregu groźnych powikłań, a wśród nich jest wystąpienie nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu naczyń krwionośnych odżywiających narząd wzroku (tzw. retinopatii). Leczenie retinopatii związane jest poniekąd z właściwym leczeniem cukrzycy i kontrolą poziomu cukru we krwi.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.