Co należy do obowiązków opiekunki osób starszych?

0
2510
Co należy do obowiązków opiekunki osób starszych

Decydując się na podjęcie pracy w charakterze opiekunki osoby starszej, jedną z głównych kwestii jest, by możliwie najdokładniej ustalić zakres swoich obowiązków. Precyzyjnie określone zadania pozwolą ograniczyć stres towarzyszący tej pracy, uniknąć nieporozumień z podopiecznym lub jego rodziną, a także uniknąć innych frustrujących sytuacji. Ten zakres obowiązków powinien być ustalony jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę przez obie strony.

Co robi opiekunka osoby starszej?

Istnieje całe spektrum obowiązków, jakie przypadają w udziale każdej opiekunce zajmującej się seniorami. Często jednak zakres obowiązków opiekunki jest uwarunkowany stanem zdrowia podopiecznego- mniej wymagający zaangażowania będzie sprawny senior, który cierpi jedynie na samotność, dużo więcej obowiązków będzie zaś przy seniorze, który nie wstaje z łóżka i jest schorowany. Warto być w tym względzie dość elastycznym- osoby, które nie boją się wyzwań i są otwarte na zdobywanie nowych doświadczeń, mają szansę na podjęcie ciekawszych zleceń.

Zadania należące do opiekunki można najprościej podzielić na dwie kategorie- zadania związane z bezpośrednią opieką nad osobą starszą oraz obowiązki dotyczące prowadzenia gospodarstwa domowego. Oferta pracy przedstawiana opiekunka zawsze powinna w sposób jasny i rzetelny obrazować to, czym będzie zajmowała sie opiekunka w przypadku danego seniora i danego zlecenia.

Obowiązki związane z pielęgnacją i opieką nad podopiecznym sprowadzają się do: podawania wydzielonych wcześniej leków, mycia lub pomagania podczas brania kąpieli, czesania i dbania o włosy, skórę i stan paznokci seniora, pomagania mu podczas czynności higieny osobistej, zmiany pieluchomajtek u leżących seniorów, karmienia i towarzyszenia seniorowi podczas posiłków., spędzania czasu z seniorem i aktywizowanie go do działań ruchowych i intelektualno- towarzyskich.

Zadania związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego to oczywiście robienie zakupów, opłacanie bieżących rachunków, pilnowanie terminarza podopiecznego (umówionych wizyt lekarskich czy rehabilitacyjnych), wykonywanie prac porządkowych w przestrzeniach domu, z których korzysta się wspólnie z seniorem (pokoje, kuchnia, łazienka, korytarze), przygotowywanie posiłków dla siebie i podopiecznego.

Czas pracy opiekunki osób starszych

Opiekunka zajmuje się swoim podopiecznym niemal 24 godziny na dobę. Jednakże, oczywiście według przepisów, jej czas pracy nie powinien przekraczać 8 godzin. Opiekunka pracuje więc zazwyczaj około 7 godzin dziennie (przez ten czas wykonuje obowiązki względem seniora), a pozostała część dobry jest tzw. czasem czuwania. Czas czuwania znaczy tyle, iż opiekunka jest gdzieś obok, zawsze gotowa służyć pomocą i wsparciem seniorowi, gdy ten o to poprosi z różnych przyczyn.

Opiekunka ma także prawo do czasu dla siebie, czasu wolnego. W ciągu dnia powinna odpoczywać, gdy tylko nadarza się ku temu sposobność (np. senior udał się na drzemkę), ma także prawo do jednego dnia wolnego w ciągu tygodnia lub dwóch wolnych popołudni lub przedpołudni. Dzień pracy opiekunki mieści się mniej więcej w godzinach 6.30-7.00 do 20.00-21.00. Między tymi godzinami są wspólne posiłki z podopiecznym, mycie go, spędzanie razem czasu, aktywizacja seniora, gotowanie, porządkowanie, robienie zakupów, wizyty lekarskie czy u fizjoterapeuty.

Ile zarabia opiekunka osób starszych?

Zarobki opiekunów osób starszych są dość zróżnicowane i te polskie znacznie różnią się od zarobków jakie można uzyskać za granicą. Polscy opiekunowie w naszym kraju mogą liczyć średnio na 2610 złotych brutto, część osób może liczyć na lepsze zlecenia, które pozwalają na zarobki wyższe o 400- 500 złotych.

Wynagrodzenie to jest niskie, dlatego większość opiekunek wyjeżdża za granicę- do Niemiec czy do Szwajcarii, a także do innych europejskich krajów. W Niemczech jako opiekunka można zarobić średnio około 1400 euro netto, czyli na rękę (zarobki uzależnione są od regionu kraju oraz od znajomości języka i doświadczenia), a w Szwajcarii nawet 22 000 złotych netto miesięcznie!

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.