Co warto wiedzieć o metrze w Niemczech?

0
1397
Co warto wiedzieć o metrze w Niemczech

Każdy, kto choć raz mieszkał w dużym mieście posiadającym metro wie, iż jest to zdecydowanie najszybsza forma miejskiego transportu. Żadnych korków, wsiadasz na stacji początkowej, by za kilka czy kilkanaście minut być u celu. Początki metra związane są z Brooklynem, ale pierwszą w pełni podziemną kolej uruchomiono w Londynie w 1863 roku.

Największymi zaletami metra jest to, iż ma ono wysoką częstotliwość jazdy oraz wysoką przepustowość, co sprawia, iż możliwa jest tak szybka podróż po mieście. W niemieckich miastach możemy wybrać kilka rodzajów komunikacji zbiorowej, a wśród nich tramwaje, autobusy, szybką kolejkę miejską S- Bahn i właśnie metro U- Bahn. Niemcy mają świetnie zorganizowany system biletowy- jeden bilet obowiązuje na wszystkie te środki transportu, a także na regionalne pociągi.

Taki system sprawia, iż nie mamy problemu z kupowaniem biletów osobno np. na tramwaj i na metro, a to wpływa na dużo sprawniejsze i płynniejsze poruszanie się po mieście. Jeżeli chcemy kupić bilet, można to zrobić w co najmniej kilku miejscach: przez Internet, na przystankach czy w automatach biletowych. Obecnie metro posiada 5 niemieckich miast: Berlin, Monachium, Frankfurt nad Menem, Norymberga oraz Hamburg.

Berlińskie metro

Zacznijmy od stolicy, czyli od Berlina. Mówi się, iż berlińska linia metra nosząca nazwę U2 to jedna z najciekawszych europejskich linii metra. Linia ta istnieje już od 1902 roku! Jak zresztą całe berlińskie metro. Jest ciekawa dlatego, iż łączy ona Berlin od wchodu na zachód i odwrotnie. Kiedyś na jej drodze stał Mur Berliński, dziś wiezie swoich pasażerów przez całe miasto i tym samym łączy jego odmienne style, kulturę i dzielnice.

Jadąc linią U2 można trochę popodziwiać stolicę, gdyż niecała trasa znajduje się pod ziemią. W najbardziej szczytowych godzinach metro berlińskie jeździ z częstotliwością nawet 2-5 minut. Metro w Berlinie liczy aż 173 stacje, a pociągi metra kursują na 10 liniach. Przykładowo linie kursują na trasach: U2 — linia na trasie Pankow – Ruhleben; U5 — linia na trasie Alexanderplatz – Hönow; U7 — linia na trasie Rathaus Spandau – Rudow.

Monachium

Monachijskie metro liczy sobie już niemal 50 lat, gdyż powstało w 1971 roku. Jest to metro bardzo dobrze przemyślane- pod względem i oznakowania i przesiadkowym- bardzo łatwo tu o przesiadki i płynną jazdę po całym mieście.

Monachijskie metro liczy sobie 100 stacji i posiada długość 103 kilometrów. W Monachium działa 6 linii metra, przykładowo: U1 — linia na trasie Olympia-Einkaufszentrum – Mangfallplatz; U4 — linia na trasie Westendstraße – Arabellapark, U6 — linia na trasie Garching-Forschungszentrum – Klinikum Großhadern.

Norymberga

Norymberskie metro jest to najmłodsze niemieckie metro, ale i ono ma niemal 50 lat- powstało w roku 1972. Stacje metra w Norymberdze cieszą się sporą popularnością, a wielu uważa, iż są to najładniejsze stacje metra w całych Niemczech.

Na stacjach znajdziemy powiązania z historią- stacje upamiętniają wielkie miejsce osobistości oraz postaci, które odwiedziły miasto w przeszłości- np. Goethego. Norymberskie metro posiada 46 stacji, a jego długość wynosi 35 kilometry. Metro to posiada 3 linie.

Hamburg

Metro w Hamburgu to jedno z najstarszych niemieckich linii metra, gdyż oddano je do użytku już w 1912 roku. Hamburg to ogromne miasto, dlatego też, by usprawniać poruszanie się po mieście, wciąż istnieją plany dotyczące rozbudowania tamtejszego metra. Hamburskie metro posiada ponad 90 stacji i jego długość wynosi 105 kilometry.

Metro posiada 4 linie i jest bardzo dobrze skorelowane wraz z kolejką miejską- tworzy z nią niejako jeden system, a więc możemy powiedzieć łącznie o 6 liniach metra i kolejki.

Frankfurt nad Menem

Metro we Frankfurcie wozi swoich pasażerów już od 1968 roku. Metro to było początkowo…tramwajem. Na przestrzeni lat tramwaj ewoluował i sieć tramwajowa zyskała podziemną trakcję. Metro tutaj posiada 86 stacji i liczy sobie 65 kilometry. Frankfurckie metro ma 9 linii, np: U1 — linia na trasie Ginnheim – Südbahnhof; U5 — linia na trasie Preungesheim – Hauptbahnhof; U8 — linia na trasie Riedberg – Südbahnhof.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.