Koszty utrzymania domu w Niemczech

0
2970
Koszty utrzymania domu w Niemczech

Koszty utrzymania domu, czy to w Polsce czy w każdym innym kraju, bywają zróżnicowane. Wpływ ma na to zawsze co najmniej kilka czynników- np. to z czego dom jest zbudowany lub gdzie jest położony. Wielu Polaków kuszą niemieckie zarobki, w związku z czym nasi rodacy podejmują decyzję o przeprowadzce za Odrę i tam wybudowaniu domu, kupnie mieszkania lub wynajmie. Z jakimi kosztami trzeba się więc liczyć biorąc pod uwagę utrzymanie gospodarstwa domowego w Niemczech?

Na stałe w Niemczech?

Jeżeli nasz plan jest taki, że chcemy osiedlić się w Niemczech na stałe, warto bez wątpienia pokusić się o budowę domu lub kupno mieszkania. To inwestycja, która najbardziej się opłaci. Decydując się na taki krok, nie warto brać się za budowę od razu. Optymalnie byłoby pomieszkać u naszych zachodnich sąsiadów jakiś czas (rok czy dwa), zobaczyć czy życie w

Niemczech rzeczywiście się nam podoba, w której części kraju będziemy mieć najlepszą pracę i biorąc pod uwagę te wnioski wybrać odpowiednie dla siebie i dla swojej rodziny miejsce do życia. Cena metra kwadratowego domu w Niemczech to koszt pomiędzy 6 a 9 tysięcy euro, znacznie drożej jest na wyspach Morza Północnego- tam za metr kwadratowy zapłacić można nawet 12 000 euro. Wiedzieć należy od razu, iż utrzymanie domu w Niemczech jest droższe niż utrzymanie domu w Polsce. Wielu osób to wcale nie odstrasza- wszak niemieckie zarobki są także wyższe niż nasze, rodzime.

Przykładowe ceny za niemieckie media

Jak więc kształtują się dla przykładu ceny za utrzymanie domu w Niemczech? Wygląda to następująco:

– śmieci- zacznijmy od śmieci- ich wywóz jest w Niemczech dość drogi, a wszystko dlatego, iż w Niemczech kładziony jest bardzo duży nacisk na ich segregację, co podnosi koszty wywozu,

– gaz ziemny- w przypadku wykorzystywania gazu ziemnego w celu ogrzewania domu trzeba liczyć się z miesięcznym wydatkiem na poziomie 120- 150 euro (przykładowo, jeżeli dom zamieszkują 4 osoby),

– gaz płynny- niemieckie domy wyposażone są w zbiorniki, w których mieści się około 4000 litrów gazu; zbiornik ten wystarcza na około rok użytkowania; zużycie gazu w ilości 100 litrów to cena około 60 euro,

– prąd- czteroosobowa rodzina zapłaci miesięcznie między 40 a 60 euro za energię elektryczną,

– woda i ścieki- we wszystkich niemieckich landach opłata za wodę i za ścieki są takie same i są one stałe za cały rok; roczny koszt wody i ścieków wynosi około 200 euro.

Zanim weźmiemy się za budowę domu lub zakup mieszkania, zaczynamy od wynajmu. Jak wyglądają koszty wynajęcia około 80 metrowego mieszkania w poszczególnych większych miastach?

  • W Monachium od 1400€,
  • W Berlinie od 600 €,
  • W Kolonii od 600€,
  • W Hamburgu od 650€,
  • W Lipsku od 300€,

Koszty życia w Niemczech

Na koszty życia w Niemczech składa się bardzo wiele poszczególnych składowych. Wśród nich zacząć można chociażby od opłaty za telefon oraz za Internet- miesięczny koszt tych usług zaczyna się od 20 euro wzwyż. Kolejna składowa to oczywiście wydatki na jedzenie. Statystycznie jedna osoba wydaje na posiłki około 200 euro miesięcznie, dwie osoby około 380 euro, a 3 osobowa rodzina wyda na samo jedzenie około 460 euro miesięcznie.

Do tych wydatków doliczyć należy wszelkie koszta związane z usługami- śmiało przeliczyć to można wydatki w skali 1 do 1- jeżeli w Polsce wydajemy w restauracji 100 złotych, to w Niemczech wydamy także 100- niestety euro. Do miesięcznych kosztów życia zaliczymy więc także wyjścia “na miasto” (restauracje, puby), papierosy, ubrania i buty, wyposażenie mieszkania, transport oraz wydatki na czas wolny, na kulturę oraz rozrywkę.

Przykładowo niektóre wydatki przedstawiają się w Niemczech następująco:

– bilet miesięczny w komunikacji zbiorowej- od 50 do 80 euro,

– litr benzyny- 1,30- 1,60 euro,

– bilet do kina- 10-13 euro,

– prywatne przedszkole, miesięcznie- 150- 500 euro,

– skórzane buty- 70- 150 euro,

– członkostwo na siłowni, miesięcznie- 20- 50 euro,

– wynajem 2 pokoi w centrum miasta- 450- 1000 euro.

Najwyższe zarobki wśród niemieckich miast uzyskamy we Frankfurcie nad Menem. Na kolejnych miejscach uplasowały się Stuttgart i Monachium.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.