wtorek, 5 marca, 2024
Strona główna Nauka języka

Nauka języka

Język niemiecki jest dla Polaków zaraz po języku angielski, drugim najbliższym językiem obcym. Wynika to głównie z tego, iż od zachodu sąsiadujemy z Niemcami, gdzie chętnie wyjeżdżamy do pracy zarobkowej, ale też na wakacje (również Austria i Szwajcaria).

Nie jest to trudny w nauczeniu się język, a żeby nim władać należy nauczyć się podstawowych zasad gramatycznych i szlifować słownictwo. Jak najefektywniej uczyć się języka niemieckiego?

Nauka języka niemieckiego od podstaw

W szkole najczęściej wciąż i wciąż nauczyciele skupiają się głownie na gramatyce i pisaniu, a bardzo niewiele czasu zostaje na osłuchiwanie się z językiem, uczenia się rozumienia języka ze słuchu oraz nauki porozumiewania się ustnie, a nie tylko na papierze.

Nauka gramatyki jest ważna, ale by efektywnie uczyć się rozmawiania w języku niemieckim, wcale nie potrzeba znać wszystkich gramatycznych reguł na raz. To przychodzi naturalnie, w miarę jak komunikujemy się w języku obcym, najlepiej z osobami, dla których jest to język ojczysty. Badania pokazują, iż statystyczny Niemiec w codziennej komunikacji w pracy i w domu posługuje się zaledwie około 2500 słów. Tylko 2500 słówek! My zaś skupiamy się na jak największej chęci poznania niemal całego słownika i to też jest błąd.

Jeżeli poznamy słownictwo, które używane jest przez Niemców na co dzień, jesteśmy w stanie zrozumieć aż 80-90% wszystkiego, z czym się spotykamy. Te 10-20% to słownictwo specjalistyczne, branżowe, którego używa się sporadycznie. Jeżeli naszym celem jest w miarę szybka nauka języka niemieckiego (np. mamy zaplanowany wyjazd zarobkowy w najbliższym czasie), skupić należy się na nauce rozumienia w języku obcym.

Uczyć się rozumieć możemy na wiele sposobów, a kluczem do tego jest często osłuchiwanie się z językiem, z wymową i tonacją oraz możliwej jak najczęstsze komunikowanie się w tym języku- na każdy, nawet podstawowym etapie nauki.

Sposoby na szybką naukę języka niemieckiego

Jak szybko uczyć się języka niemieckiego? Sposobów jej wiele, a wśród nich najskuteczniejszymi są:

– uczenie się z fiszek – fiszki masz zawsze pod ręką, można je zmieścić w kieszeni i w każdej wolnej chwili szlifować zwroty i słownictwo,

– bezpłatne kursy internetowe,

– wykorzystywanie każdej chwili wolnego czasu na powtarzanie – idealnie sprawdzą się ww fiszki czy aplikacje na telefon- uczyć się można w metrze, autobusie czy w tramwaju,

– czytanie artykułów w języku obcym.

– nawiązywanie znajomości z obcokrajowcami,

– ustawienie interfejsów w języku obcym,

– oglądanie seriali, filmów, wiadomości w języku obcym.

Zobacz więcej

Gdzie uczyć się języka niemieckiego?

nauka języka niemieckiego
Nauka języka niemieckiego może okazać się wyzwaniem. Jako ludzie dorośli, szkolne czasy, mamy już dawno za sobą i nie zawsze wiemy, jak poradzić sobie z powrotami do nauki. Ilość dostępnych możliwości i sposobów na naukę niemieckiego, może przytłoczyć, a my nie do końca wiemy,...

NAJNOWSZE POSTY

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ