Objawy przesilenia wiosennego u seniora

0
1179
Objawy przesilenia wiosennego u seniora

Mimo, że zbliża się wiosna, a więc najpiękniejszy czas w całym roku, jesteśmy bez sił, brak nam chęci do działania, stajemy się apatyczni, trudno o koncentrację, jesteśmy bardzo cenni. Ponadto mogą się pojawiać nawet somatyczne objawy w organizmie jak chociażby kołatanie serca, bóle głowy i łamanie w kościach.  Zamiast być pełnymi energii, jesteśmy zwyczajnie zmęczeni. Dlaczego tak się dzieje? Czym jest przesilenie wiosenne?

Czym jest przesilenie wiosenne?

Przesilenie wiosenne można określić jako zjawisko występujące przez zbyt szybkie przechodzenie jednej pory roku w drugą. Coraz częściej, z roku na rok, nie ma już przedwiośnia- jednego tygodnia panuje zima z minusowymi temperaturami, kolejny tydzień to już ciepła wiosna z kolorowymi krokusami na rabatach. Przesilenie wiosenne najczęściej ma miejsce w marcu i w kwietniu, ale jego objawy można już obserwować czasem nawet od lutego.  Organizm sobie z tym zwyczajnie nie radzi.

Zmiany takie nie są zbyt komfortowe dla organizmu, zwłaszcza osoby starszej. Zima służyła rozleniwieniu i spadkowi energii, a tu nagle pojawia się wiosna i wymaga większych nakładów energetycznych- nagle. Brak nam podstawowych pierwiastków jak potas, magnez, żelazo czy cynk. Organizm jest słabszy, ma mniej witamin i minerałów, a wiosna wymaga od nas stania się bardziej witalnymi niemal z dnia na dzień.

Dlatego często nawet wbrew sobie stajemy się rozdrażnieni, całkowicie senni, nie mamy ochoty na nic. Bardzo zmienna pogoda oraz skoki ciśnienia dodatkowo się do tego przyczyniają.

Objawy przesilenia wiosennego

Przesilenie wiosenne może być odczuwane różnie i przez różny okres czasu, może trwać nawet kilka tygodni. To dość uciążliwe, gdyż najbardziej charakterystycznymi objawami przesilenia jest senność, rozdrażnienie, ogólne osłabienie, bóle głowy oraz bóle mięśniowe, zawroty głowy, osłabienie refleksu, podatność na stres, skurcze w mięśniach, ataki zmęczenia, wypadanie włosów.

Wszelkie objawy jakie obserwujemy u osób starszych, nie powinny być bagatelizowane. Są to bowiem objawy bardzo utrudniające codzienne funkcjonowanie i warto je zaobserwować, by odpowiednio na nie zareagować i troszkę ulżyć seniorowi w borykaniu się z przesileniem wiosennym. Opieka nad osobami starszymi w trakcie przesilenia wiosennego jest zdecydowanie bardziej wymagająca niż w innym czasie.

Opieka nad osobami starszymi w trakcie przesilenia wiosennego

Czas końca zimy i początku wiosny jest, jak już wspomnieliśmy, wymagający i dla seniora, i dla opiekuna. Trzeba umieć odpowiednio reagować i starać się, by komfort życia seniora był na jak najwyższym poziomie. Dobrym sposobem na walkę z przesileniem wiosennym jest dostrzeganie piękna budzącej się do życia wiosny- korzystanie z ładnej pogody, chociażby poprzez spędzanie sporej ilości czasu na świeżym powietrzu. Mogą to być np. spacery, nordic walking czy nawet posiedzenie na przydomowym tarasie.

Dopływ świeżego powietrza jest dla organizmu bardzo korzystne- wpływa pozytywnie na układ krążenia, poprawia pracę narządów wewnętrznych. By pomóc seniorowi uporać się z przesileniem, warto chociaż godzinę dziennie spędzać z nim na świeżym powietrzu, dbając o aktywność fizyczną. Inną bardzo istotną sprawą, jest picie dużej ilości płynów (najlepiej wody) i dbanie o nawodnienie organizmu. Odpowiednia ilość wypijanych na co dzień płynów ma bardzo duży wpływ na walkę ze zmęczeniem i z ospałością. W walce z objawami przesilenia bardzo istotną rolę odgrywa dieta, która szczególnie w tym czasie powinna być lekkostrawna, bogata w tłuszcze omega 3 i 6, pełna ryb, warzyw, owoców, ziaren, orzechów.

Kwasy omega 3 i 6 mają bardzo korzystny wpływ na działanie mózgu, poprawiają pamięć i koncentrację, a te są przecież szczególnie wrażliwe na działanie przesilenia. Jeżeli senior jest ospały i zmęczony, pozwólmy mu na więcej odpoczynku niż zazwyczaj. Sen to najlepsza regeneracja dla ciała oraz dla umysłu. Poza regeneracją podopieczny powinien spędzać czas tak jak lubi, chociażby zajmując się swoim ulubionym hobby.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.