Opieka nad osobą z chorobą Parkinsona

0
1031
Opieka nad osobą z chorobą Parkinsona

Opieka nad osobą starszą to praca pełna codziennych wyzwań, ale i satysfakcji. Niemal każdy dzień przynosi nowe obowiązki i stwarza konieczność bycia otwartym na nie. Opieka nad seniorem, który boryka się z chorobami jest jeszcze większym, kolejnym wyzwaniem. Jak pokazuje szereg badań, ogromny odsetek seniorów boryka się na co dzień z chorobami wieku podeszłego (chorobami starszymi).

Do chorób tych zaliczają się choroby miażdżycowe, nowotwory, osteoporoza, nietrzymanie moczu, zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, depresja, demencja i Alzheimer oraz choroba Parkinsona. Czym jest choroba Parkinsona i jak opiekować się podopiecznym, który się z nią boryka?

Na skróty:

Choroba Parkinsona – jak powstaje?

Najkrócej mówiąc choroba Parkinsona powstaje na skutek degenerowania się komórek nerwowych, inaczej nazywa jest też neurodegeneracją. Choroba Parkinsona wzięła swoją nazwę od nazwiska lekarza Jamesa Parkinsona, który rozpoznał jej objawy jako pierwszy w 1817 roku. Choroba ta dotyka ośrodkowy układ nerwowy chorego, przejawia się spowolnieniem ruchowym, drżeniem kończyn oraz sztywnością mięśni.

Najczęściej zapada się na tę chorobę około 60. roku życia i częściej przypada ona w udziale mężczyznom. Osób z chorobą Parkinsona jest wśród nas coraz więcej, gdyż w Europie żyjemy w coraz bardziej starzejących się społeczeństwach, a osób w podeszłym wieku wciąż przybywa.

Przyczyną choroby Parkinsona jest obumieranie komórek nerwowych w części mózgu nazywanej istotą czarną. Impulsy nerwowe wysyłane z istoty czarnej odpowiedzialne są za zależną od naszej woli pracę mięśni i koordynację ruchową.

Choroba Parkinsona nie ujawnia się od razu, jej objawy dostrzegalne są, gdy obumrze około 85% komórek wytwarzających dopaminę niezbędną do wyżej wymienionych funkcji.

Senior z chorobą Parkinsona

Na początku opiekun nie musi nawet podejrzewać, iż jego podopieczny cierpi na chorobę Parkinsona. Objawy pojawiają się bowiem stopniowo i powoli narastają. Trwać to może nawet kilka lat. Pierwszymi objawami jakie możemy zauważyć u podopiecznego jest zmęczenie i osłabienie, senior bardzo łatwo się męczy, jego ruchy stają się powolne, a często coraz bardziej niezgrabne.

Jak widać są to objawy mocno niespecyficzne i przypisać je można do całej gamy innych przypadłości wieku starszego. Z upływem lat objawy zaczynają być bardziej wyraźne, pojawiać się mogą zaburzenia równowagi, trudności z wykonywaniem najprostszych czynności (np. zawiązanie buta), dalsze spowolnienie ruchowe, pochylenie sylwetki do przodu, drżenie rąk, problemy z rozpoczęciem ruchu, trudność podczas wstawania.

Opieka nad seniorem z chorobą Parkinsona to kluczowa sprawa, która powinna być świadczona na najwyższym poziomie. Leki spowalniają jedynie postęp choroby, a senior boi się całkowitego niedołęstwa, jest pełen obaw, dlatego trzeba mu dużego wsparcia. Z seniorem z chorobą Parkinsona trzeba przede wszystkim ćwiczyć- są to specjalne ćwiczenia wykonywane przy drżeniu spoczynkowym.

Senior powinien jak najwięcej się ruszać, np. spacerować, powinien też grać w gry zręcznościowe i logiczne. Senior, o ile jest taka możliwość i pozwala na to jego sprawność, nie powinien być wyręczany w domowych obowiązkach i lekkie obowiązki powinien wykonywać dla utrzymania ciała w dobrym stanie.

Leczenie osób starszych

Leczenie choroby Parkinsona polega, najkrócej mówiąc, na uzupełnianiu poziomu dopaminy. Ma to zapobiec zanikowi tego przekaźnika w mózgu i dostarczyć organizmowi substancji pobudzających receptory dopaminowe. Leczenie polega także na hamowaniu procesu rozkładu dopaminy w mózgu, która już została uwolniona z neuronu. Można to zrobić poprzez zahamowanie enzymów COMT lub MAO-B odpowiedzialnych za jej rozkład.

Poza farmakologią, stosuje się także w leczeniu choroby Parkinsona leczenie chirurgiczne. Ma ono na celu przeszczepienie choremu komórek zdolnych do produkcji dopaminy. Świetnie w takim sposobie leczenia sprawdzają się komórki pozyskane z tkanek płodowych, leczy się tak m.in w Szwajcarii i w USA. Daje to dużą poprawę, jednak jest jednocześnie sposobem kontrowersyjnym etycznie.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.