Opieka nad seniorami z cukrzycą

0
1188
Opieka nad seniorami z cukrzycą

Jedną z najczęstszych chorób, która dotyka osoby starsze, jest cukrzyca. Jest to przewlekła choroba, której efektem są zaburzenia przemiany cukru. Powodem powstania cukrzycy jest nieprawidłowe działanie insuliny bądź jej niedobór w organizmie. Takie działanie prowadzi do podwyższenia się obecności cukru w krwi chorego. Organizm pacjenta podczas tej choroby nie radzi sobie z trawieniem cukru, który dostarczamy mu wraz z pożywieniem. Ważną zależnością jest porównanie cukrzyca – dieta, która może zdecydowanie poprawić funkcjonowanie.

Na skróty:

Typy cukrzycy

W medycynie wyróżnia się aż dwa typy cukrzycy. Cukrzyca insulinozależna, nazywana też typem 1 oczekuję od chorego podawania zastrzyków z insuliną. Gdy pojawia się taka cukrzyca, leki są podstawowym sposobem na jej wyleczenie. Najczęściej jest ona spotykana u młodych ludzi oraz dzieci. Niestety jej powstanie nie jest do końca rozpoznane. Drugi typ to cukrzyca insulinoniezależna, która nie zawsze skutkuję leczeniem insuliną.

W tym wypadku konieczne są natomiast zmiany w trybie życia. Cukrzyca insulinoniezależna jest najczęściej spotykaną formą choroby i występuje przede wszystkim u osób starszych. Główną przyczyną jej powstawania jest otyłość, niezdrowy tryb życia oraz brak aktywności. Należy pamiętać, że może to być również dziedziczne.

Cukrzyca u seniora

Osoby, które cierpią na rozwijającą się stopniowo cukrzyce typu drugiego, mogą nie zauważyć w swoim organizmie żadnych zmian. Niestety niezauważalne objawy mogą po latach doprowadzać do poważnych powikłań. Jeśli już coś przykuwa naszą uwagę, powinniśmy jak najszybciej zareagować. Kiedy to zrobić? Pierwszy objaw, który niekoniecznie od razu może kojarzyć nam się z cukrzycą to nadmierna senność, głównie w ciągu dnia.

Chory zaczyna odczuwać suchość w ustach, pomimo iż zwiększa się jego pragnienie. Zaczyna oddawać znacznie większą ilość moczu i odczuwa ogólne osłabienie. Ponadto, szybko się męczy, zaczynają pojawiać się zmiany skórne, a rany goją się długo. Cukrzyca u seniora powoduje również zmiany na skórze, spadek wagi, a jednocześnie zwiększenie apetytu. Dodatkowo zaburzają się funkcję widzenia, staję się ono nieostre i przeszkadza na przykład w czytaniu. Mogą pojawić się również takie objawy jak mrowienie w kończynach, osłabione czucie oraz drętwienia.

Powikłania powstałe po cukrzycy

Zarówno przy zapaleniu płuc, jak i cukrzycy mogą pojawić się powikłania. Jest to na przykład uszkodzony układ nerwowy lub niewydolność nerek. Często też pojawiają się takie problemy, jak zanurzenie widzenia, ukrwienia, a także martwice. Najgorszą formą powikłań po cukrzycy jest udar mózgu, choroba serca czy też choroba wieńcowa.

Jak rozpoznać atak cukrzycowy i jak go uniknąć?

Hipoglikemia to inaczej atak cukrzycowy. Najczęściej jego objawy następują stopniowo, poziom cukru się zmniejsza, a symptomy nasilają. Powodem hipoglikemii może być na przykład nieprawidłowe dawkowanie insuliny. Zbyt duża dawka może okazać się niebezpieczna i doprowadzić do ataku.

Po drugie przyczyną może być nieodpowiednie stosowanie leków na cukrzyce głównie tych, które nie rozpoznają poziomu cukru w naszej krwi. Mają one działanie niezależne od obecnego poziomu i bez względu na wszystko obniżają go. Przyczyną ataku może okazać się również nieodpowiednia dieta. Dlatego też każdy cukrzyk ma obowiązek zwracania uwagi na żywieniowy bilans.

Często zastanawiamy się jak rozpoznać hipoglikemię. Jest bowiem kilka czynników, które mogą sugerować nam jej nadejście. Pierwszym z nich jest nagłe osłabienie, zaburza się widzenie chorego, a on sam zaczyna mieć problemy z koncentracją. Dodatkowo możemy zauważyć bełkotliwą mowę, problem z dobraniem odpowiednich słów oraz nadmierną potliwość. Jednakże najbardziej zauważalne okazuję się drżenie rąk, uczucie nagłego, silnego głodu oraz gwałtowny atak paniki. Obserwując taką osobę, możemy pomyśleć, że jest ona pod wpływem środków odurzających bądź alkoholu.

Jak zapobiegać hipoglikemii? Jeśli chcemy zapobiec atakom cukrzycy, powinniśmy zastanowić się, z pomocą lekarza, nad zmniejszeniem wymagań dotyczących maksymalnej ilości glikemii. Niewielkie zmniejszenie tego typu kryterium może znacznie obniżyć częstotliwość wystąpienia hipoglikemii.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.