Opieka nad seniorami z niewydolnością serca

0
1156
Opieka nad seniorami z niewydolnością serca

Niewydolność serca to stan, w którym przez jego nieprawidłową pracę, uniemożliwione jest dostarczenie wszystkim narządom oraz tkankom, odpowiedniej ilości krwi. Jej przyczyną może być na przykład stan chorobowy, taki jak nadciśnienie tętnicze, niedokrwienie lub zaburzony rytm serca. Niewydolności serca prościej zdiagnozować wraz ze wzrastającym wiekiem, im starsi jesteśmy tym choroba staje się wyraźniejsza.

Na skróty:

Jak rozpoznać niewydolność serca u seniora?

Niewydolność serca u osób w podeszłym wieku bywa bardzo niebezpieczna. Objawy niewydolności mogą pojawić się w najmniej spodziewanym momencie i mogą powoli narastać – w takiej sytuacji nazywamy ją chorobą przewlekłą. Jeśli natomiast problem pojawił się nagle a jego skutki narastają w błyskawicznym tempie – możemy już mówić o ostrej niewydolności. Bardzo ważna jest świadomość, że w przypadku ludzi leczonych moczopędnymi lekami bądź chorymi we wczesnym stadium – objawy mogą nie występować.

Niewydolność serca objawy: w tym typie choroby możemy wyróżnić dwa rodzaje objawów, podmiotowe – czyli takie, które są przez chorego odczuwalne oraz przedmiotowe, które stwierdza lekarz. Senior z niewydolnością serca może zauważyć duszności – które są jednym z najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów. Na początku pojawiają się one przy wysiłku, a później nawet w stanie spoczynku.

Kolejnym z objawów jest duszność napadowa, która wybudza nas ze snu i zwykle ustępuje ona dopiero po 30 minutach. Ponadto zauważalne stają się powstające wokół kostek obrzęki. Do mniej typowych objawów możemy zaliczyć na przykład: depresje, zawroty głowy, utratę apetytu, kołatanie serca lub świszczący oddech i omdlenia.

Objawy przedmiotowe to takie, stwierdzane przez lekarza podczas przeprowadzania badań. Możemy do nich zaliczyć trzeszczenia umiejscowione nad płucami, zwiększone ciśnienie żylne, szmery sercowe oraz tak zwany „trzeci ton”. Ponadto, wyniszczenia, wodobrzusze, powiększenie wątroby, skąpomocz oraz wzrost lub utrata masy (zależnie od stadium zaawansowania). Do oceny krążenia w niewydolności stosuję się klasyfikację NYHA, opierającą się na częstotliwości kołatania serca oraz duszności.

Do czego prowadzi niewydolność serca?

Do czego prowadzi niewydolność serca? W najgorszym wypadku może powodować śmierć. Na niewydolność może zachorować każdy, niezależnie od wieku. Prawdą jest, że najczęściej dotyka ona osoby starsze, które przekroczyły już 65 rok życia. Przyczyną, przez która jesteśmy narażeni na chorobę jest miażdżyca, której następstwem jest zawał serca. Rzadziej dzieję się to za sprawą nadciśnienia tętniczego, zapalenia mięśnia sercowego lub choroby zastawki.

Jak zapobiec niewydolności serca? Przede wszystkim już od młodości należy zadbać o sprawność fizyczną. Do swojej diety trzeba wprowadzić różnego rodzaju ryby, owoce a także warzywa. Ograniczyć spożywanie tłuszczy, mięsa oraz ogólną ilość spożywanych kalorii. Stanowczo stronić od wyrobów tytoniowych, dbać o cholesterol i regularnie kontrolować ciśnienie.

Jak leczyć niewydolność serca?

Jak leczyć niewydolność serca? Sposobów jest wiele, zależnie od stadium zaawansowania choroby. Leczenie przewlekłej niewydolności ma na celu zmniejszenie nasilenia objawów oraz śmiertelności. Leczenie przyczynowe, czyli eliminacji wszelkich przyczyn obejmuję korekty operacyjne oraz usunięcie ogniska zaburzenia rytmu serca.

Zasadnicze znaczenie podczas leczenia, ma styl życia chorego na niewydolność serca. Leki przyjmowane bez stosowania się do zaleceń dotyczących zmiany diety, nie wystarczą. Leczenie niewydolności serca może przebiegać w formie niefarmakologicznej. Co to oznacza? Chory we własnym zakresie ogranicza spożycie soli, regularnie uprawia sport, unika poszczególnych leków, przyjmuje szczepienia oraz ogranicza spożycie alkoholu.

Każdy chory z niewydolnością serca, potrzebuję wsparcia i opieki ze strony bliskich mu osób. Ważne jest, aby zdyscyplinowanie przestrzegać zasad narzuconych przez lekarza, gdyż ma to wielkie znaczenia. Dzięki temu każdy z chorych ograniczy występujące podczas choroby dolegliwości, ale także poprawi swoją sprawność.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.