Opiekunka osób starszych – ile zarabia?

1
2205
zarobki opiekuna

Opieka nad osobami starszymi nie jest pracą łatwą, a bardzo odpowiedzialną i w wielu przypadkach nierzadko satysfakcjonującą. Wiele pań i panów także, wybiera w tym celu pracę u naszego zachodniego sąsiada – w Niemczech. Kuszą zarobki i ciekawe oferty, ale też często chęć poznania języka niemieckiego czy odwiedzenia ciekawego miasta czy landu. Na czym polega praca opiekuna osób starszych w Niemczech? Jakie posiada on obowiązki? Jak kształtuje się wynagrodzenie i od czego jest zależne? O tym postaramy się pokrótce opowiedzieć w niniejszym artykule.

Na skróty:

Co robi opiekunka osób starszych

Pracę na stanowisku opiekunki osoby starszej można znaleźć w dość prosty sposób, jednak kandydat lub kandydatka na takie stanowisko powinna jeszcze w Polsce mieć pełną świadomość swoich obowiązków i odpowiedzialności tego, co będzie robiła po wyjeździe za granicę. To praca, która na pewno nie jest monotonna ani nudna, a każdy dzień spędzony z podopiecznym może przynieść nowe wyzwania, a nierzadko także sporo radości i wspomnianej już satysfakcji. Osoby starsze wymagają najczęściej stałej opieki, często borykają się z różnymi, nieraz złożonymi problemami zdrowotnymi. Do zadań opiekuna osoby starszej należy:

– dbanie o higienę osobistą seniora – mycie, pomoc przy toalecie, nierzadko zmiana środków higienicznych w przypadku osoby leżącej,

– pomoc podczas przyjmowania leków, towarzyszenie seniorowi podczas wizyt lekarskich lub chociaż transport do przychodni czy szpitala,

– spędzanie z seniorem czasu wolnego, rozmowy- osoby starsze często nie maja nikogo bliskiego i są najzwyczajniej w świecie samotne,

– czasami gotowanie oraz robienie drobnych domowych porządków.

Niejednokrotnie trzeba także stanąć przed wyjątkowymi i szczególnymi zadaniami, a do takich należy chociażby powiadomienie rodziny podopiecznego o jego śmierci.

Opiekunka osób starszych w Niemczech

Zdecydowana większość osób chcących podjąć pracę jako opiekunka osoby starszej wybiera Niemcy, a to dlatego, iż mamy tu najbliżej, a kraj jest zbliżony z Polską kulturowo. No i oczywiście nie brakuje tam ofert pracy- niemieckie społeczeństwo jest jednym z największym odsetkiem seniorów w Europie. Decydując się na pracę w Niemczech warto chociaż na niewielkim poziomie posiadać umiejętności językowe- im bardziej zaawansowane, tym lepiej, także finansowo.

Praca na stanowisku opiekuna osób starszych w Niemczech wymaga naturalnych predyspozycji i nie każdy będzie czuł się w niej dobrze. Opiekunem powinna być osoba lubiąca ludzi, empatyczna i niezwykle zaangażowana oraz cierpliwa. Poza umiejętnościami językowymi i odpowiednimi cechami charakteru, warto mieć także dyplom z zakresu kwalifikacji terapeutycznych czy zawodu opiekun osób starszych, choć nie jest to obligatoryjne. Istotnym dokumentem może w wielu przypadkach okazać się posiadania prawa jazdy.

Opiekunka osób starszych, ile zarabia

Opiekunka osób starszych w Polsce i w Niemczech zarabia nieporównywalnie mniej pieniędzy, dlatego właśnie tak chętnie osoby starsze czy młodsze decydują się na pracę o naszego zachodniego sąsiada. Wyjeżdżając do pracy w Niemczech, możemy liczyć się z zarobkami rzędu 1100- 1500 Euro netto, czyli na rękę. Daje nam to średnio w przeliczeniu na złotówki miesięczną pensję w wysokości nawet około 5500 złotych.

Jednakże, jeżeli jedziemy do Niemiec bez żadnej znajomości języka, musimy liczyć się z tym, iż nie zarobimy na początek więcej niż 1000 Euro na rękę. Jeżeli wyjeżdżamy do pracy ze sprawdzonej agencji zatrudnienia, możemy także liczyć na różne premie, np. za polecenie agencji nowemu pracownikowi. Zarobionych pieniędzy nie musimy niemal w Niemczech wydatkować podczas naszego pobytu, gdyż w większości przypadków opiekunka posiada zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie u swojego podopiecznego.

Podsumowując- zarobki opiekunka/ki osoby starszej w Niemczech zależy od poziomu znajomości języka niemieckiego oraz o zakresu nałożonych na niego obowiązków.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

1 KOMENTARZ

  1. Opiekun osoby starszej to był bardzo dobry wybór. Przyuczam się do zawodu oraz uczę się organizacji pracy rejestracji medycznej. Bardzo mi się tutaj podoba, przede wszystkim ze względu na atmosferę i nauczycieli, którzy uczą sercem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.