Praca sezonowa w Niemczech jako opiekunka seniorów

0
1130
Praca sezonowa w Niemczech jako opiekunka seniorów

Niemcy to od kilku dekad jeden z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej podejmowanej przez Polaków. Jeszcze przed zmianą ustroju chętnie wyjeżdżaliśmy „na saksy”, by sezonowo zarobić dodatkową sumę pieniędzy, która z powodu szalejącej wówczas inflacji była nieporównywalnie wyższa od ówczesnej średniej krajowej – zresztą, co tu dużo mówić, jest o wiele wyższa i teraz. Wśród kobiet dużą popularnością cieszy się praca stała lub sezonowa w Niemczech jako opiekunka seniorów

Seniorzy wymagają opieki przez cały rok, dlatego ich rodziny poszukują opiekunki na stałe – osoby, do której senior się przyzwyczai i przy której dobrze się czuje. Jeśli opiekunka oraz senior i jego rodzina są z siebie wzajemnie zadowoleni, korzystają wszyscy: niemiecka rodzina wie, że ma zaufaną osobę, na której może polegać, a opiekunka dzięki wysokim zarobkom jest w stanie w kilka miesięcy odłożyć znaczną sumę pieniędzy, na którą w Polsce musiałaby pracować nawet przez kilka lat.

Jednakże z racji tego, że jest to nie tylko bardzo odpowiedzialna praca, ale i wymagająca dłuższej rozłąki z rodzina, każdej opiekunce przysługuje przerwa wakacyjna. W tym czasie konieczne jest zastępstwo – i właśnie wtedy inna osoba, która nie może pozwolić sobie na tak długie opuszczenie kraju, może podjąć pracę sezonową w Niemczech jako opiekunka seniorów. Większość osób pracujących w branży opiekuńczej to kobiety, ale i mężczyźni mogą się na tym stanowisku sprawdzić. Jak wygląda taka praca?

Kiedy wyjechać do pracy sezonowej?

Urlopy stałych opiekunek seniorów w Niemczech przypadają z reguły na czas przerw w nauce szkolnej – czyli w czasie wakacji, 1-2 razy w roku. Wiąże się to z tym, że to właśnie wtedy opiekunki mogą przez dłuższy czas pobyć ze swoimi dziećmi, nieobciążonymi obowiązkowymi zajęciami w szkole czy na uczelni (w przypadku studentów) czy wybrać się razem z nimi na wspólny wypad wypoczynkowy. Jeśli wiec jesteśmy zainteresowani wyjazdem, spodziewajmy się zwiększonej liczby tego typu ofert właśnie w tym okresie.

Kto może wyjechać?

Praca sezonowej w Niemczech jako opiekunka seniorów w okresie wakacyjnym (lipcu, sierpniu i wrześniu) jest szczególnie atrakcyjna dla nauczycieli, którzy nawet przez jeden miesiąc mogą znacznie podreperować domowy budżet (w zależności od obciążenia obowiązkami zarobki mogą wynosić do 1400 euro na rękę albo i więcej). Pamiętajmy przy tym, że terminy te nieco się różnią od polskich, przypadających w całym kraju od 23 czerwca do 31 sierpnia. Wakacje dzieci niemieckich trwają ok. 6 tygodni, a ich terminy w poszczególny krajach związkowych przypadają w różnym czasie. I tak, biorąc pod uwagę największe niemieckie landy, okres wakacji dla dzieci i młodzieży szkolnej przypada w okresie od 22 czerwca (początek wakacji w Dolnej Saksonii) do 11 września (koniec wakacji w Bawarii).

Z ofert tego typu chętnie korzystają też studenci, odkładający na wyprawy zagraniczne bądź czesne, a także młodzi ludzie bez statusu studenta, które chcą dopiero na studia zarobić lub podszkolić swój niemiecki. Jest to też idealne rozwiązanie dla osób bezrobotnych, mających problemy finansowe lub zarabiających niewiele.

Pamiętajmy jednak, że nie jest to praca dla każdego. Opieka nad seniorem to nie tylko praca, ale i powołanie. Doświadczenie nie jest warunkiem koniecznym (choć jest mile widziane), należy jednak posiadać do tej pracy predyspozycje: mieć duże zasoby cierpliwości i empatii wobec osób starszych, często cierpiących na związane z wiekiem dolegliwości (np. demencja, choroba Alzheimera), zmysł organizacyjny, być osobą odpowiedzialną i uczciwą – to bardzo ważne, by nasz podopieczny miał do nas zaufanie i czuł się przy nas równie dobrze, co przy swojej stałej opiekunce.

O pracy sezonowej w Niemczech jako opiekunka seniorów mogą więc zapomnieć osoby zbyt nerwowe i niecierpliwe. Jeśli chodzi o znajomość języka niemieckiego, wystarczą podstawowe zwroty – organizując sobie wyjazd z agencją, często możemy skorzystać w oferowanych przez nie kursów. Więcej słów i zwrotów nauczymy się po prostu podczas codziennej pracy.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.