Święta w Niemczech – poznaj zwyczaje Niemców

0
1379
święta w niemczech

Zarówno dla nas Polaków jak i dla naszych bliskich sąsiadów święta są najważniejszymi dniami w ciągu roku. W powietrzu czuć rodziną atmosferę, rodziny zbierają się, aby wspólnie zacząć przygotowania, a na twarzach pojawiają się uśmiechy. Istnieje powiedzenie „jaki kraj taka tradycja” i tak jest również w tym przypadku. Dla wszystkich są to dni pełne miłości, a każdy z nas ma swoje własne tradycje i zwyczaje. Jak obchodzi się święta w Niemczech? Tego dowiemy się już za chwilę.

Na skróty:

Święta Bożego Narodzenia w Niemczech

Boże Narodzenie w Niemczech uważane jest za najbardziej rodzinny okres w roku. Przygotowania idą pełną parą, a zaczynają się już cztery tygodnie wcześniej – czyli w pierwszą niedzielę adwentową.  W większości domów możemy znaleźć wianki adwentowe ozdobione czterema świeczkami i wstążkami w kolorze fioletowym. Każdy z elementów tej ozdoby posiada swoje znaczenie. Świeczki symbolizują światło, zieleń jodły lub świerku nadzieję a fioletowe wstążki refleksje. Świecę odpala się pojedynczo w każda niedzielę adwentu, jeśli każda z nich pali się światłem jest to oznaka nadejścia Święta Bożego Narodzenia.

Nie wszystkie zwyczaje świąteczne w Niemczech, znane są w Polsce. Jednym z nich jest umieszczanie przez Niemców papierowych figurek i świecących gwiazdek na oknach. Od pierwszych dni adwentu, w każdym z domów możemy znaleźć adwentowy kalendarz. Kształtem przypomina on domek z dwudziestoma czterema kwadracikami, w których znajdują się niespodzianki. Nie ma co się dziwić, że stało się to najlepszą atrakcją dla dzieci. Otwierają one jedno okienko dziennie i mogą wyciągnąć z niego zawartość. Wiele niemieckich gospodyń, własnoręcznie przygotowuję takie kalendarze dla najmłodszych mieszkańców domu.

Jeśli bliżej poznamy swoich sąsiadów zauważymy, że zwyczaje świąteczne Niemców czasem bliskie są i naszym. Nieodłącznym elementem, który musi znaleźć się w każdym domu jest choinka. Bardzo często pojawia się ona w domach wcześniej – nawet o kilka tygodni. Kiedyś było to nie do pomyślenia i uznawano to za naruszenie tradycji. Oprócz choinki Niemcy pieką również imbirowe ciasteczka, które kształtem przypominają domki oraz ludziki.

Jak Niemcy obchodzą Boże Narodzenie? Przede wszystkim w ciepłym, rodzinnym gronie. Każdy z mieszkańców składa sobie życzenia a sam wieczór odbywa się w domowym zaciszu. Na stołach królują takie potrawy jak, pieczone kiełbasy, dania z kiszonej kapusty oraz kartoflana sałatka. W przeciwieństwie do Polski, w Niemczech święta zaczynają się 25 grudnia. Życzenia składane są bez opłatka, brakuję również miejsca dla niespodziewanego gościa za to pod każdym talerzykiem znaleźć możemy pieniążek, który ma zapewnić dostatek.

Święta Wielkanocne w Niemczech

Wielkanoc w Niemczech nieco różni się od naszych Polskich zwyczajów. Przygotowania zaczynają się tradycyjnie od Wielkiego Postu. Swoje miejsce na stole musi zajmować wielkanocny bukiet, który składa się z zielonych gałązek przyozdobionych wydmuszkami z jajek. Ponadto podobnie jak w Polsce dekoruje się i maluje jajka – choć to mniej popularny zwyczaj. Zielony Czwartek (Wielki Czwartek) to dzień, w którym powinno zjeść się coś zielonego a na stołach pojawiają się nowalijki.

Cichy Piątek (Wielki Piątek) to dzień wolny od pracy, stąd też jego nazwa. Jest to dzień modlitw oraz organizacji wspólnych posiłków składających się z wina, wody i chleba. W Wielką Sobotę nie odprawia się mszy a zwyczaj nakazuję rozpalać wielkie ogniska. Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny to dzień odwiedzin przez przyjaciół i rodziny. Dzień rozpoczyna się mszą a popularną tradycją jest stukanie się jajkami. Na stołach powinien znaleźć się zajączek a w domach zaczynają się poszukiwania pisanek z ukrytymi niespodziankami. Ile trwają święta wielkanocne w Niemczech? Okres wielkanocny może trać nawet dni.

Zwyczaje świąteczne w Niemczech

Zwyczaje świąteczne w Niemczech – jak już wcześniej zostało wspomniane, głównym zwyczajem w czasie Świąt Wielkanocnych, jest tworzenie świątecznych bukietów. Oprócz nich w ogrodach mogą pojawić się również przyozdobione krzewy i drzewa. W Niemczech również króluje jajko, lecz w porównanie do Polskiej tradycji nie jest ono święcone.

Niemcy uwielbiają również „Eier titschen” czyli bitwę na jajka. Nim obierzemy swoje jajko ze skorupki, jedna z par bierze po jajku i uderza w jajko drugiej osoby tak, aby zbić jego skorupkę. Jeśli zakończy się to powodzeniem wygrywamy, jeśli nie, punkty przechodzą na przeciwnika.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.