Wyzwania w pracy opiekunki osób starszych

0
1024
Wyzwania w pracy opiekunki osób starszych

Ile opiekunek, tyle różnych historii i doświadczeń dotyczących pracy z osobami starszymi. Z cała pewnością nie jest to praca łatwa i nie wymagająca poświęceń, wręcz przeciwnie – to zajęcie niezwykle odpowiedzialne i wymagające siły fizycznej oraz psychicznej. Na czym polega praca opiekunki osoby starszej i jakie stoją przed nią wyzwania?

Na skróty:

Na czym poleca praca opiekunki osoby starszej?

W największym skrócie praca opiekunki osoby starszej polega na całodobowym (nie zawsze) towarzyszeniu osobie starszej w codzienności, pomoc jej i troska o nią. Obowiązki opiekunki podzielić można na dwie kategorie- te, które dotyczą pielęgnacji i opieki na rzecz podopiecznego oraz te polegające na zajmowaniu się gospodarstwem domowym.

Pielęgnacja i troska o seniora polegają na: pomocy podczas czynności higienicznych – mycie się, załatwianie potrzeb fizjologicznych, czesanie, pomoc w spożywaniu posiłków, pomoc i asekuracja podczas chodzenia/ wstawania/ siadania, wspólne spędzanie czasu z seniorem- czytanie książek, rozmowy, oglądanie tv, uprawianie hobby, itp oraz pilnowanie przyjmowania leków przez seniora.

Troska o gospodarstwo domowe oraz zwykłą codzienność skupia się wokół gotowania, sprzątania pomieszczeń codziennego egzystowania (opiekunka nie ma obowiązku dbać o strych, piwnicę czy garaż!), prowadzenie terminarza seniora, pilnowanie wizyt lekarskich, płacenie rachunków, czynszu i innych należności seniora.

Opiekunka nie może wykonywać żadnych czynności należących do personelu medycznego- nie powinna w żadnym wypadku podawać insuliny, robić zastrzyków, opatrywać otwartych ran i tym podobnych rzeczy, które leżą w gestii pielęgniarki lub rehabilitanta.

Choroby seniorów

Seniorzy z racji wieku borykają się na co dzień z wieloma chorobami. Choroby seniorów nazywane są chorobami starczymi lub chorobami wieku podeszłego, a specjalizacją zajmującą się seniorami jest geriatria. Do najczęściej występujących chorób u seniorów zalicza się: cukrzycę, depresję, nietrzymanie moczu, choroby miażdżycowe (udar mózgu, zawał serca, choroba wieńcowa), choroby nowotworowe, choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, osteoporozę, demencję i chorobę Alzheimera.

Nie są to banalne schorzenia, a często bardzo ciężkie postaci chorób wyżej wymienionych. Opiekun osoby starszej ma więc odpowiedzialne i niełatwe zadanie sprawowania pieczy nad osobą starszą, w tym chorą. Musi być osobą, która umie dostrzec ludzkie cierpienie, chcieć mu ulżyć. Powinien też zauważać objawy chorobowe u podopiecznego i jak najszybciej na nie reagować.

Trudne chwile w pracy opiekuna osoby starszej

W pracy opiekunki można na co dzień doświadczyć trudniejszych momentów. Wynikają one z różnych powodów- niesamodzielność podopiecznego, tęsknoty opiekuna za domem i rodziną, pojawiającym się wypaleniem zawodowym, śmiercią seniora. W trudnych chwilach zawsze warto prosić o pomoc, a pomocna może być wtedy chociażby agencja zatrudniająca.

Trudnymi chwilami może być na przykład narastające zmęczenie wynikające z wielu obowiązków oraz niewyspania- są seniorzy, którzy borykają się z kłopotami ze snem, potrafią się budzić w nocy i oczekiwać od opiekuna pomocy lub towarzystwa. Dużym wyzwaniem jest opieka nad seniorem z demencją lub chorobą Alzheimera- osoba taka ma problemy z orientacją, z pamięcią, traci funkcje, które dotąd pozwalały jej samodzielnie funkcjonować, nie komunikuje się z opiekunem (w tych schorzeniach może nastąpić zanik mowy). Ponadto może być niecierpliwa, agresywna, depresyjna. Przyd wyjazdem trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz.

Czasem najbardziej traumatycznym przeżyciem jest dla opiekunki oczywiście śmierć podopiecznego. Gdy zajmujemy się kimś przez kilka lat, kilka miesięcy czy jakikolwiek inny okres, pojawia się zżycie z tą osobą. Ona traktuje nas jak bliskiego, my nierzadko traktujemy ją podobnie. Śmierć bywa wielką żałobą dla opiekuna. W sytuacji śmierci powinniśmy niezwłocznie zadzwonić po pomoc medyczną (lekarz stwierdzi zgon). Na opiekunie spoczywa także obowiązek poinformowania członków rodziny seniora o jego odejściu.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.