Wzór referencji opiekunki osoby starszej w Niemczech

0
3182
Wzór referencji opiekunki osoby starszej w Niemczech

Posiadanie referencji będąc opiekunką osób starszych jest niezwykle istotne i warto dbać, by je zbierać od jak największej liczny pracodawców. Na co wpływają referencje? Otóż mają one duże znaczenie przy ubieganiu się o coraz atrakcyjniejsze oferty pracy oraz o lepsze wynagrodzenie.

Czym są referencje?

Referencje to nic innego niż pisemna ocena naszej pracy w dawnym zawodzie, na danym stanowisku. Referencje w formie listu z referencjami lub formularza wystawiane są przez osobę, u której zatrudniona była opiekunka- może to być sporządzone przez seniora lub przez jego bliskich. Bliscy sporządzają formularze lub listy referencyjne, gdy nie pozwala na to stan zdrowia podopiecznego.

W formularzach może być np. informacja o ogólnym wrażeniu jakie zrobiła opiekunka, o jej umiejętnościach językowych, o tym jak spędza czas z seniorem lub w jaki sposób prowadzi gospodarstwo domowe. Tak więc referencje mówią o tym, jak ze swoich obowiązków wywiązywała się opiekunka oraz jaką jest osobą. Referencje są bez wątpienia zaświadczeniem potwierdzającym jakość oraz sposób prowadzenia zleconej pracy i stanowią niemal najważniejszy dokument, który warto przedłożyć aplikując na nowe stanowiska. Powierzenie całodobowej opieki nad bliską osobą zawsze powierzymy chętniej kandydatce, która posiada sporo doświadczenia oraz która posiada rekomendację od innych podopiecznych i ich rodzin- to świadczy o jej pracowitości oraz dobrym predyspozycjom i podejściu.

Każdy z nas szukałby na to miejsce osoby kompetentnej i takiej, której można zaufać- dobre referencje utwierdzają nas o dobrze wykonanym wyborze. Nowi pracodawcy, czyli najczęściej rodzina seniora ceni sobie szczególnie, gdy opiekunka jest osobą, która kreatywnie stara się zachęcać seniora do aktywności, do rozwijania swoich pasji, powinna to być osoba otwarta, traktująca swoje obowiązki jak ciekawe wyzwania, a nie jak karę.

Informacje o czym warto mieć w swoich referencjach?

Istnieją cechy i predyspozycje, które są szczególnie pożądane u kandydatek na opiekunki osób starszych i które warto mieć potwierdzone w referencjach. Poza umiejętnościami językowymi, doświadczeniem zawodowym czy posiadaniem prawa jazdy warto mieć zawarte w referencjach inne umiejętności i wrodzone predyspozycje, o których pokrótce napiszemy. Po pierwsze- w referencjach dobrze mieć informację, iż kandydatka łatwo adaptuje się do nowych warunków i dobrze przystosowuje się do nowego środowiska pracy.

Daje to informację o tym, iż kandydatka jest osobą otwartą i dobrze nawiązującą kontakty z podopiecznymi oraz z ich rodzinami. Warto, by nasi dawni pracodawcy napisali kilka zdań o naszym ogólnym usposobieniu, np. o tym czy jesteśmy osobami sympatycznymi, empatycznymi, czy umiemy się łatwo porozumiewać z podopiecznym. Bardzo ważna jest także wzmianka o naszej cierpliwości, o tym, czy obowiązki potrafimy wypełniać spokojnie i w sposób opanowany oraz czy takie samo podejście mamy do swojego podopiecznego, który nieraz może mieć swoje humory i różne reakcje.

Odpowiedzialność i rzetelność to kolejne cechy, które warto mieć wypisane w swoich referencjach. Cechy te bardzo mocno świadczą o tym, iż nowi pracodawcy będą w stanie zaufać opiekunce. Chcąc być dobrą opiekunką powinniśmy także być komunikatywne- nie bać się mówić i rozmawiać- nawet, gdy przychodzi nam mówić nieraz niegramatycznie i brakuje nam słówek. Podopiecznego warto traktować choć trochę jak bliską sobie osobę z rodziny- dbanie o dobro swojego podopiecznego i najwyższe standardy opieki są często dostrzegane przez rodzinę podopiecznego, co naturalnie znajduje odbicie w referencjach, które rodzina sporządza.

Warto korzystać ze wskazówek jakie dostajemy od rodziny- są one cennym źródłem wiedzy o seniorze i mogą znacznie usprawnić nam naszą pracę z nim. Rodzinom podopiecznych zależy bardzo na doświadczeniu opiekunki- nie lubią obietnic, gdyż mogą być one pustymi słowami- referencje to bardzo pożyteczne, niemal obowiązkowe formularze, dzięki którym to właśnie my, a nie ktoś inny, zyskujemy lepsze stanowisko pracy.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imie

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.